Ilmiy muloqot va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan sadoqati doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Markaziy Osiyo taraqqiyot va integratsiya forumi (CAPIF) hamda Xavfsizlik masalalarini o‘rganish va ilmiy tadqiqot qilish markazi (CRSS, Pokiston) bilan hamkorlikda 23-24 iyul kunlari Toshkentda “Ko‘priklar qurish: tinchlik va taraqqiyot yo‘lidagi mintaqaviy muloqot” mavzusida xalqaro davra suhbatini o‘tkazdi.
Ikki kunlik ilmiy tadbir O‘zbekiston, Afg‘oniston, Pokiston va Misrdan kelgan olimlar va mutaxassislarni jamladi hamda Markaziy va Janubiy Osiyoda tinchlik, barqarorlik va hamkorlik uchun mavjud muammolar va imkoniyatlarni tahlil qilish uchun samarali platforma yaratdi. Davra suhbati mintaqaviy murakkabliklar ortib borayotgan sharoitda o‘zaro tushunishni chuqurlashtirish va hamkorlikdagi sa’y-harakatlarni rag‘batlantirishga xizmat qildi.
Tadbirni JIDU birinchi prorektori va IXTI direktori doktor Akram Umarov kirish so‘zi bilan ochib, tinchlikparvar mintaqaviy kun tartibini shakllantirishda ilmiy ishtirok etishning ahamiyatini ta’kidladi.
“Barqarorlikka ko‘maklashishda olimlarning ishtiroki” deb nomlangan birinchi sessiyada akademik muassasalarning tinch taraqqiyotni, ayniqsa ta’lim, ijtimoiy adolat va tenglikka inklyuziv yondashuvlar orqali ilgari surishdagi muhim roli o‘rganildi. Panel muhokamasini Pokiston Xavfsizlik tadqiqotlari markazi ijrochi direktori janob Imtiaz Gul boshqardi. Mutaxassislar mintaqada barqarorlik va barqaror jamoalarni saqlab qolish bo‘yicha aniq harakatlarni yorituvchi mazmunli ma’ruzalar taqdim etdilar. Asosiy ma’ruzachilar orasida IXTI Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazining katta ilmiy xodimlari janob Hamza Boltayev va doktor Yulduzxon Imomova ishtirok etdilar.
“Mintaqaviy istiqbollarni tushunish” deb nomlangan ikkinchi sessiya mintaqaviy ishtirokchilarning Afg‘oniston va qo‘shni mamlakatlarda tinchlik va huquqlarni himoya qilishga qo‘shayotgan hissasini baholashga bag‘ishlandi. Munozarani IXTI Amerika tadqiqotlari markazi rahbari, doktor Ulug‘bek Ishanxo‘jayev olib bordi. Xorijlik olimlar qatorida IXTIning Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari doktor Islomxon Gafarov va yetakchi ilmiy xodim Aziza Muxammedova panel ishida ishtirok etib, mavjud cheklovlarni bartaraf etish va inklyuziv rivojlanishga ko‘maklashishda mintaqaviy hamkorlik va akademik muloqot mexanizmlarining salohiyati haqida ma’lumot berishdi.
Ertasi kuni ishtirokchilar davra suhbati natijalarini umumlashtirib, asosiy xulosalar va tavsiyalarni shakllantirdilar. Muhokamalarda muloqot, ilmiy hamkorlik va amaliy hamkorlik uchun keyingi qadamlarni belgilab olishga e’tibor qaratildi. Mavzuga oid sessiyalarga qo‘shimcha ravishda, dastur O‘zbekistonning akademik muassasalari bilan tanishuv uchrashuvlari va bir qator ikki tomonlama almashinuvlarni o‘z ichiga oldi, bu esa IXTIning mintaqaviy akademik hamkorlikning katalizatori sifatidagi rolini yanada mustahkamladi.
Ushbu davra suhbatini o‘tkazish orqali IXTI dolzarb mintaqaviy masalalar bo‘yicha fanlararo muloqot va bilim almashish markazi sifatidagi o‘z mavqeini tasdiqladi.

В рамках своей приверженности развитию научного диалога и регионального сотрудничества, Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) провёл международный круглый стол под названием «Возводя мосты: региональный диалог во имя мира и развития» 23–24 июля в Ташкенте.
Двухдневное научное мероприятие собрало учёных и экспертов из Узбекистана, Афганистана, Пакистана и Египта, предоставив динамичную платформу для анализа текущих вызовов и возможностей для мира, стабильности и сотрудничества в Центральной и Южной Азии. Круглый стол способствовал углублению взаимопонимания и поощрению совместных усилий в условиях возрастающей региональной сложности.
Мероприятие открыл приветственной речью д-р Акрам Умаров, первый проректор УМЭД и директор ИПМИ, который подчеркнул важность научного участия в формировании миротворческих региональных повесток.
Первая сессия, «Вовлечение учёных в содействие стабильности», исследовала критическую роль, которую академические учреждения могут играть в продвижении мирного развития, особенно посредством инклюзивных подходов к образованию, социальной справедливости и равенству. Панельную дискуссию возглавил г-н Имтиаз Гул, исполнительный директор Центра исследований в области безопасности, Пакистан. Эксперты представили содержательные доклады, освещающие конкретные действия по поддержанию стабильности и устойчивых сообществ в регионе. Среди ключевых спикеров были г-н Хамза Болтаев и д-р Юлдузхон Имомова, старшие научные сотрудники Центра исследований по Афганистану и Южной Азии ИПМИ.
Вторая сессия, озаглавленная «Понимание региональных перспектив», была посвящена оценке вклада региональных акторов в содействие миру и защите прав в Афганистане и соседних странах. Дискуссию модерировал д-р Улугбек Ишанходжаев, руководитель Центра американских исследований ИПМИ. Среди иностарнных учёных в панели приняли участие руководитель Центра исследований по Афганистану и Южной Азии ИПМИ д-р Исломхон Гафаров и ведущий научный сотрудник г-жа Азиза Мухаммедова, которые предоставили информацию о потенциале механизмов регионального сотрудничества и академического диалога в преодолении текущих ограничений и содействии инклюзивному развитию.
На следующий день участники обобщили итоги круглого стола, сформулировав ключевые выводы и рекомендации. Дискуссия была направлена на определение последующих шагов для диалога, научного сотрудничества и практического взаимодействия. В дополнение к тематическим сессиям программа включала ознакомительные встречи с академическими учреждениями Узбекистана и ряд двусторонних обменов на полях, что ещё больше укрепило роль ИПМИ как катализатора регионального академического сотрудничества.
Проведя данный круглый стол, ИПМИ подтвердил свою позицию в качестве центра междисциплинарного диалога и обмена знаниями по актуальным региональным вопросам.