Joriy yilning 20-fevral kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutida Buyuk Britaniyaning Xorijiy hamdo‘stlik va taraqqiyot vazirligi bilan hamkorlikda seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbirda xavfsizlik tadqiqotlari, terrorizm va ekstremizm, mintaqaviy tadqiqotlar, xalqaro munosabatlar, xalqaro huquq, tarix, transchegaraviy suv masalalari va boshqa soha mutaxassislari ishtirok etdi.
Seminar davomida quyida keltirilgan to‘rtta alohida panel doirasida suhbatlar tashkil etildi:
1. “Afg‘oniston va Yevroosiyo miqyosidagi integratsiyalashuv jarayonlari”
2. “Afg‘oniston va Markaziy Osiyo: Mintaqaviy suv masalasi”
3. “Afg‘onistondagi terroristik guruhlar: Mintaqaviy xavfsizlik strategiyalari”
4. “Afg‘onistonda gumanitar va qochoqlar masalalari”
Birinchi panel Afg‘onistonning Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi tranzit markazi sifatidagi rolini o‘rganish masalalariga bag‘shlandi. Bundan tashqari, muhokamalar doirasida transport yo‘laklarini tashkil etish bo‘yicha mintaqaviy tashabbuslar va ularning mintaqaning iqtisodiy rivojlanishga qo‘shadigan hissasi, shuningdek, Afg‘onistonni mintaqaviy hamkorlik jarayonlarigga qo‘shishda Tolibon va boshqa manfaatdor tomonlarning roli muhokama qilindi.
Ikkinchi panel o‘z navbatida, Qo‘shtepa kanali qurilishi natijasidagi yuzaga kelishi mumkin bo ‘lgan ehtimoliy tahlikalarni baholash; Afg‘onistonda qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, iqtisodiy o‘sish va bandlik istiqbollari bilan bog‘liq ehtimoldagi foyda va zararlarni muhokama qilishga bag‘ishlandi.
Uchinchi panel doirasida esa Afg‘oniston hududida terrorchilik faoliyatining kuchayishi sharoitida voqealar rivojining turli xil jiyo ‘nalishlari muhokama qilindi. Bunda eng asosiy e’tibor xalqaro va mintaqaviy manfaatdor tomonlarning Afg‘onistondagi jarayonlarga ta’sirini muhokama qilishga qaratildi.
To‘rtinchi panel ishtirokchilari esa, Afg‘onistonda davom etib kelayotgan gumanitar inqirozning ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlari va aholining zaif qatlamlari ahvolini inobatga olgan holda baholashga harakat qildi. Mutaxassislar qochoqlar oqimi va uning qo‘shni davlatlar hamda mintaqalarga ta’siri bilan bog‘liq masalalarni ko‘rib chiqdilar. Shuningdek, gumanitar inqirozni bartaraf etish va ko‘chirilgan aholini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha xalqaro yordam mexanizmlari va strategiyalari ushbu panelda markaziy o‘rinni egalladi.
Umuman olganda, ushbu seminar Afg‘oniston bo‘yicha ixtisoslashgan mutaxassisslar uchun bir joyga yig‘ilib, ayrim dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun samarali platforma bo‘ldi. Shuningdek, tajribali mutaxassislarning ko‘plab tavsiya va samarali kuzatuvlari Afg‘onistondagi mavjud voqealar rivoji va uning qo‘shni mamlakatlar uchun ehtimoliy oqibatlarini tushunish uchun ham alohida ahamiyatga ega bo‘ldi.

20 февраля Институт перспективных международных исследований провел конференцию в партнерстве с Министерством иностранных дел, по делам содружества и развития Соединенного Королевства. В мероприятии приняли участие эксперты в области исследований безопасности, терроризма и экстремизма, регионализма, международных отношений, международного права, истории, проблем трансграничных водных ресурсов, религиоведения и других областях.
В ходе конференции были проведены следующие четыре отдельные панельные дискуссии:
1. “Роль Афганистана в евразийских связях”,
2. “Афганистан и Центральная Азия: отношения в области водных вопросов”
3. “Террористические группировки в Афганистане: вызовы и стратегии региональной безопасности”
4. “Гуманитарный кризис и проблемы беженцев в Афганистане”.
В первой панели дискуссионная группа попыталась изучить роль Афганистана как транзитного узла между Центральной и Южной Азией. Кроме того, обсуждения также касались региональных инициатив по созданию транспортных коридоров и их потенциального вклада в региональное экономическое развитие, а также обсуждения роли движения "Талибан" и других заинтересованных сторон в интеграции Афганистана в рамки регионального сотрудничества.
Вторая панель была сосредоточена вокруг оценки влияния, которое мог бы оказать канал Коштепа, наряду с обсуждением потенциальных выгод и рисков, связанных с развитием сельского хозяйства, экономическим ростом и перспективами трудоустройства в Афганистане. Кроме того, было изучено влияние проекта на региональную стабильность и межстрановые отношения, касающиеся общих водных ресурсов.
Третья панель освещала дискуссии относительно текущего сценария в условиях всплеска террористической активности в Афганистане, при этом основное внимание было уделено обсуждению стратегий борьбы с терроризмом, охватывающих роли международных и региональных заинтересованных сторон. В некоторых аргументах рассматривались перспективы сотрудничества между региональными государствами для устранения угроз безопасности в регионе.
В четвертой панели эксперты попытались оценить продолжающийся гуманитарный кризис в Афганистане, учитывая его социально-экономические последствия и тяжелое положение уязвимых групп населения. Эксперты рассмотрели вопросы, касающиеся притока беженцев и его воздействия на соседние страны, а также на регион в целом. Кроме того, международные ответные меры, механизмы оказания помощи и стратегии по преодолению гуманитарного кризиса и поддержке перемещенного населения занимали центральное место в работе этой панели.
Таким образом, Конференция стала плодотворной площадкой для экспертов, специализирующихся на Афганистане, где они смогли объединиться для обсуждения многих актуальных вопросов. Множество озвученных рекомендаций, а также информативные наблюдения специалистов разного профиля очень помогли понять текущую динамику в Афганистане и ее потенциальные последствия для его соседей.