3-iyun kuni IXTI Barqaror rivojlanish markazi rahbari Shaxboz Axmedov Rihla tashabbusining Markaziy Osiyo va Kavkaz bo‘yicha siyosat kengashining yangi tayinlangan a’zosi sifatida Fors ko‘rfazi arab davlatlari hamkorlik kengashining (FKADHK) mintaqadagi investitsiyalari bo‘yicha siyosiy tavsiyalarni ishlab chiqish maqsadida o‘tkazilgan onlayn seminarda ishtirok etdi. Bourse & Bazaar jamg‘armasining “Yashil” iqtisodiy o‘sish bo‘yicha Rihla tashabbusi doirasida tashkil etilgan ushbu seminar iqlim sohasidagi mablag‘larni safarbar qilish va Fors ko‘rfazi hamda Janub mamlakatlari o‘rtasida barqaror sanoat hamkorligini rivojlantirishga qaratilgan dastur bo‘lib, unda ekspertlar, siyosatchilar va sarmoyadorlar FKADHKning sarmoyasi Markaziy Osiyo va Kavkazda “yashil” o‘tishni qanday qo‘llab-quvvatlashi mumkinligini muhokama qildilar. Axmedov janoblarining ishtiroki O‘zbekistonning barqaror rivojlanish bo‘yicha mintaqaviy muloqotlardagi tobora ortib borayotgan rolini ta’kidladi va IXTIning yashil diplomatiyaga bo‘lgan keng qamrovli sadoqatini namoyon etdi.
Seminar Rihla tashabbusining mintaqaviy ustuvorliklarni yashil iqtisodiy o‘sishning aniq strategiyalariga aylantirish vazifasini ta’kidlovchi kirish so‘zi bilan boshlandi. Axmedov janoblari iqlim moliyalashtirishini tarixan yetarli darajada moliyalashtirilmagan suv ta’minoti, qishloq xo‘jaligi va energetika sohalariga zudlik bilan yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi. U o‘z nutqida FKADHKning mavjud investitsiyalari nafaqat yirik infratuzilma loyihalari, balki energetika, iqlim o‘zgarishi, suv ta’minoti va qishloq xo‘jaligi sohalarida salohiyatni oshirish tadbirlari uchun ham foydalanilishi mumkinligini qayd etdi.
Bundan tashqari, Axmedov janoblari ishtirokchilarni nafaqat kapital oqimini, balki Fors ko‘rfazi muassasalaridan texnik bilim va tajriba uzatilishini ham ko‘rib chiqishga undadi. Uning nutqida "yashil" investitsiyalar mahalliy hamjamiyatlarga uzoq muddatli foyda keltirishi va mintaqaviy o‘zini o‘zi ta’minlashni mustahkamlashi uchun moliyaviy majburiyatlarga ajralmas qo‘shimcha sifatida inson salohiyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, Shaxboz Axmedov kengashning boshqa a’zolari bilan birgalikda FKADHKning “yashil” investitsiyalari uchun mustahkam siyosiy asos yaratishda zarur bo‘lgan asosiy tamoyillar bo‘yicha istiqbolli munozaraga qo‘shildi. Shuningdek, u Rihla tashabbusining keyingi bosqichini nafaqat moliyaviy resurslarni safarbar qiladigan, balki turli manfaatdor tomonlar tarmog‘ini Markaziy Osiyo va Kavkazning o‘ziga xos geografik va institutsional sharoitlariga moslashtirilgan iqlim yechimlarini birgalikda ishlab chiqishga undaydigan bosqich sifatida tasavvur qilishning strategik ahamiyatini ta’kidladi.

Шахбоз Ахмедов присоединился к Совету по политике Инициативы Rihla по Центральной Азии и Кавказу
3 июня Шахбоз Ахмедов, руководитель Центра устойчивого развития ИПМИ, в качестве новоназначенного члена Совета по политике Инициативы Rihla по Центральной Азии и Кавказу принял участие в виртуальном семинаре, созванном для разработки политических рекомендаций по инвестициям Совета сотрудничества арабских государств Залива (ССАГЗ) в регионе. Этот семинар, организованный под эгидой Инициативы Rihla по «зеленому» экономическому росту Фонда Bourse & Bazaar — программы, направленной на мобилизацию финансирования в области климата и содействие устойчивому промышленному сотрудничеству между странами Персидского залива и странами Юга, — собрал экспертов, политиков и инвесторов для обсуждения того, как капитал ССАГЗ может наилучшим образом поддержать «зеленый» переход в Центральной Азии и на Кавказе. Участие г-на Ахмедова подчеркнуло растущую роль Узбекистана в региональных диалогах по устойчивому развитию и продемонстрировало более широкую приверженность ИПМИ зеленой дипломатии.
Семинар открылся вступительным словом, в котором была подчеркнута миссия инициативы Rihla по преобразованию региональных приоритетов в конкретные стратегии зеленого экономического роста. Г-н Ахмедов указал на необходимость срочного направления климатического финансирования в секторы водоснабжения, сельского хозяйства и энергетики, которые исторически были недофинансированы. В своем выступлении он подчеркнул, что существующие инвестиции ССАГЗ могут быть использованы не только для крупномасштабных инфраструктурных проектов, но и для мероприятий по наращиванию потенциала в секторах энергетики, изменения климата, водоснабжения и сельского хозяйства.
Кроме того, г-н Ахмедов призвал участников рассмотреть не только приток капитала, но и передачу технических знаний и опыта от учреждений Персидского залива. Его выступление подчеркнуло важность наращивания человеческого потенциала как неотъемлемого дополнения к финансовым обязательствам, обеспечивающего, чтобы «зеленые» инвестиции приносили долгосрочную пользу местным сообществам и укрепляли региональную самодостаточность.
Таким образом, Шахбоз Ахмедов присоединился к другим членам совета в перспективной дискуссии о ключевых принципах, необходимых для создания прочной политической основы для «зеленых» инвестиций ССАГЗ. Он также подчеркнул стратегическую важность концептуализации следующего этапа инициативы Rihla как этапа, который не только мобилизует финансовые ресурсы, но и стимулирует сеть различных заинтересованных сторон к совместной разработке климатических решений, адаптированных к уникальным географическим и институциональным условиям Центральной Азии и Кавказа.