O‘zbekiston energetika sohasini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston energiya sektori istiqbollari: tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida muhokama yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti, Energentika vazirligi, quyosh panellari ishlab chiqaruvchi kompaniyalar, an’anaviy energetika tarafdorlari, yurist hamda xalqaro tashkilot ekspertlari, talabalar va mazkur soha tatqiqotchilari va OAV vakillari ishtiroki kuzatildi.
Tadbirni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi oʻrinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev ochib berdi.
Muhokama doirasida bugungi kunda energetika sohasidagi mavjud ehtiyojlar va imkoniyatlar, qayta tiklanadigan resurslarga yo‘naltirilgan loyihalar nuqtai nazaridan O‘zbekistonning “yashil” iqtisodiyotga o‘tish rejasi, uskunalar xarid qilish jarayoni,muqobil energiyani rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning bir tomondan aholi turmush darajasiga, ikkinchi tomondan mahalliy ekotizimga ta’sirini o‘rganish kabi mavzular ko‘tarildi.
Centil yuridik kompaniyasi vakillari, Juru Energy konsalting va muhandislik kompaniyasi, Oftob nur quyosh panellari  yetkazib beruvchi kompaniyasi, qayta tiklanadigan energiya manbalari bo‘yicha loyihalar bilan bevosita ishlash, shuningdek Ilg‘or xalqaro tadqiqotlar institutining yetakchi tadqiqotchilari tomonidan taqdimot qilindi.
Yig‘ilishda Energetika geosiyosat markazi rahbari Nodira Muhammadqulova 2019-2030-yillarda O‘zbekistonni “yashil” iqtisodiyotga o‘tish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida keng jamoatchilikni xabardor qilish muhimligini ta’kidladi. Bu jarayonda ham aholi, ham xususiy sektorni har tomonlama axborot bilan ta’minlash muhim o‘rin tutadi.

Обсуждены перспективы развития энергетического сектора Узбекистана
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Перспективы развития энергетического сектора Узбекистана: вызовы и возможности».
В мероприятии, организованном Институтом перспективных международных исследований, приняли участие представители Министерства энергетики, компании-производителя солнечных панелей, сторонники традиционной энергетики, юристы, а также эксперты международных организаций, студенты, ведущие исследования в этой сфере, СМИ.
Вступительным словом круглый стол открыл первый заместитель председателя Сената, ректор УМЭД Содык Сафоев.
В рамках дискуссии были рассмотрены текущие потребности и возможности в энергетическом секторе, план перехода к «зеленой» экономике в Узбекистане, включая специфику разработки проектов по внедрению возобновляемых источников энергии, процесс закупки оборудования, изучение влияния осуществляемых мер по развитию альтернативной энергетики на уровень жизни населения с одной стороны и местную экосистему, с другой.
С презентациями выступили представители юридической компании Centil, консалтинговой и инжиниринговой компании Juru Energy, компании-поставщика солнечных панелей Oftob Nur, непосредственно работающие с проектами по возобновляемым источниками энергии, а также ведущие исследователи Института перспективных международных исследований.
На встрече руководитель Центра энергетической геополитики Нодира Мухаммадкулова отметила важность информированности широкой общественности о принимаемых мерах в рамках Стратегии по переходу Узбекистана на «зеленую» экономику на 2019-2030 годы. Ключевую роль в этом процессе играет полноценная информационная поддержка как населения, так и частного сектора.