Odilbek Manabov Qozog‘istonning Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan xavfsizlik, geosiyosat va turkiy integratsiyaga bag‘ishlangan xalqaro anjumanda ishtirok etdi
28–30-aprel kunlari Odilbek Manabov Olmaota shahrida (Qozog‘iston) joylashgan Al-Farobiy nomidagi Qozoq Milliy universitetida o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo – Janubiy Kavkaz – Yaqin Sharq uchburchagida xavfsizlik, geosiyosat va turkiy integratsiya” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda qatnashdi.
Anjuman Markaziy Osiyo, Janubiy Kavkaz va Yaqin Sharqdagi joriy geosiyosiy dinamikani muhokama qilish uchun ekspertlar, tadqiqotchilar hamda ilmiy va tahliliy muassasalar vakillarini bir yerga to‘pladi. Unda mintaqaviy xavfsizlik, transport aloqalari, turkiy integratsiya evolyutsiyasi, Turkiyaning Yevroosiyo ishlaridagi o‘rni va xalqaro transport yo‘laklarining ortib borayotgan strategik ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar kuchayib borayotgan geosiyosiy noaniqlik sharoitida mintaqaviy hamkorlikni o‘zgartirish yuzasidan fikr almashdilar. Bahs-munozaralarda O‘rta yo‘lakni rivojlantirish, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz transport yo‘nalishlarini Yevroosiyoning kengroq aloqa tashabbuslari bilan bog‘lash istiqbollari, shuningdek, mintaqalararo transport-logistika hamkorligini ilgari surishda O‘zbekistonning ehtimoliy o‘rni kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Yevroosiyoda o‘zgarib borayotgan xavfsizlik muhiti, jumladan, davom etayotgan mojarolarning oqibatlari, yirik tashqi kuchlarning o‘rni hamda Markaziy Osiyo davlatlari uchun mintaqaviy muvofiqlashtirishni kuchaytirish, sheriklikni diversifikatsiya qilish va strategik barqarorlikni oshirish zaruratiga alohida e’tibor qaratildi.
IXTI vakilining ushbu anjumandagi ishtiroki Institutning Markaziy Osiyo va kengroq Yevroosiyo makonidagi mintaqaviy xavfsizlik, barqaror o‘zaro bog‘liqlik va rivojlanayotgan geosiyosiy jarayonlar bo‘yicha xalqaro ekspertlar muloqotidagi doimiy ishtirokini ta’minlashga xizmat qildi.

Одилбек Манабов принял участие в международной конференции по вопросам безопасности, геополитики и тюркской интеграции в Алматы (Казахстан)
С 28 по 30 апреля Одилбек Манабов принял участие в международной научно-практической конференции «Безопасность, геополитика и тюркская интеграция в треугольнике: Центральная Азия – Южный Кавказ – Ближний Восток», прошедшей в Казахском национальном университете имени Аль-Фараби в Алматы (Казахстан).
Конференция собрала экспертов, исследователей и представителей академических и аналитических институтов для обсуждения текущей геополитической динамики в Центральной Азии, на Южном Кавказе и на Ближнем Востоке. Особое внимание было уделено региональной безопасности, транспортной связности, эволюции тюркской интеграции, роли Турции в евразийских делах и растущей стратегической важности международных транспортных коридоров.
В ходе дискуссий участники обменялись мнениями о трансформации регионального сотрудничества в условиях растущей геополитической неопределенности. В ходе дебатов были затронуты вопросы развития «Среднего коридора», перспективы увязки транспортных маршрутов Центральной Азии и Южного Кавказа с более широкими евразийскими инициативами по обеспечению транспортной связности, а также потенциальная роль Узбекистана в продвижении межрегионального сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
Особое внимание было уделено также меняющейся обстановке в сфере безопасности в Евразии, включая последствия продолжающихся конфликтов, роль основных внешних игроков и необходимость для государств Центральной Азии укреплять региональную координацию, диверсифицировать партнерские отношения и повышать стратегическую устойчивость.
Участие представителя ИПМИ в конференции способствовало продолжению вовлеченности Института в международный экспертный диалог по вопросам региональной безопасности, устойчивой транспортной связности и развивающихся геополитических процессов в Центральной Азии и на более широком евразийском пространстве.