5–12-mart kunlari IXTI direktori o‘rinbosari Odil Gafarov va Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov xalqaro ilmiy aloqalarni mustahkamlash hamda zamonaviy geosiyosiy jarayonlar yuzasidan ekspertlar muloqotini kengaytirish maqsadida Buyuk Britaniyaga ishchi tashrif bilan bordi.
Tashrifning markaziy tadbirlaridan biri Oksford universiteti huzuridagi Oksford Xitoy markazi mezbonligida “Mapping Global China” ishchi guruhi ishtirokida o‘tkazilgan davra suhbati bo‘ldi. Unda Xitoyning global miqyosdagi mavqei, xalqaro institutlarning transformatsiyasi hamda Markaziy Osiyoda kechayotgan siyosiy-iqtisodiy jarayonlarni muhokama qilish uchun yetakchi olimlar yig‘ildi.
Davra suhbati davomida ishtirokchilar Xitoyning xalqaro maydondagi, xususan, xavfsizlik, diplomatiya va gumanitar sohalardagi rolini o‘rganish tobora murakkablashib borayotgani yuzasidan fikr almashdi. Xitoyning Markaziy Osiyodagi ta’siri kengayib borayotganiga, “C5+1” kabi mintaqaviy formatlarning rivojlanishiga hamda global kuchlar muvozanatidagi o‘zgarishlarning mintaqa uchun kengroq oqibatlariga alohida e’tibor qaratildi. Muhokamalarda Xitoy va Yevroosiyo masalalari bo‘yicha chuqur, dalillarga asoslangan xalqaro ilmiy hamkorlik muhimligi ta’kidlandi.
Tashrif doirasida IXTI vakillari Oksford Xitoy markazi, London universitetining Sharqshunoslik va afrikashunoslik maktabi (SOAS), London Qirollik kolleji huzuridagi Lau Xitoy instituti, Kembrij universiteti olimi hamda Syurix universiteti qoshidagi Osiyo tadqiqotlari markazi rahbari kabi bir qator nufuzli ilmiy muassasalar va ekspertlar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Ushbu uchrashuvlar IXTIning tadqiqot faoliyati bilan tanishtirish, shuningdek, Xitoyning Markaziy Osiyodagi o‘rni, mintaqaviy xavfsizlik, migratsiya, institutsional transformatsiya va tashqi siyosatdagi yangi tendensiyalar kabi dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha fikr almashish imkonini berdi.
Tashrif davomida kelajakdagi hamkorlik imkoniyatlarini o‘rganishga alohida urg‘u berildi. Muhokamalar qo‘shma ilmiy tadbirlar, onlayn seminarlar va davra suhbatlari tashkil etish, olimlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, rahbar kadrlar uchun malaka oshirish dasturlari, hamkorlikdagi nashrlar hamda uzoq muddatli tadqiqot loyihalariga qaratildi. Uchrashuvlar barqaror institutsional hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdan o‘zaro manfaatdorlik yuqori ekanini tasdiqladi hamda IXTI bilan Buyuk Britaniya yetakchi ilmiy markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun zamin yaratdi.

С 5 по 12 марта заместитель директора ИПМИ Одил Гафаров и руководитель Центра азиатско-тихоокеанских исследований Аббос Бобохонов посетили Великобританию с рабочим визитом, целью которого было укрепление международных научных связей и расширение экспертного диалога по вопросам современных геополитических процессов.
Центральным элементом визита стало участие в круглом столе рабочей группы «Mapping Global China», организованном Оксфордским центром по изучению Китая при Оксфордском университете, который собрал ведущих ученых для обсуждения глобального присутствия Китая, трансформации международных институтов, а также текущих политических и экономических процессов в Центральной Азии.
В ходе круглого стола участники обменялись мнениями о растущей сложности изучения международной роли Китая, особенно в сферах безопасности, дипломатии и гуманитарного взаимодействия. Особое внимание было уделено расширению влияния Китая в Центральной Азии, эволюции региональных форматов, таких как «C5+1», а также более широким последствиям смены динамики глобальной власти для региона. Обсуждения подчеркнули важность более глубокого, основанного на фактах международного научного сотрудничества по вопросам Китая и Евразии.
В рамках визита представители ИПМИ также провели встречи с рядом ведущих научных учреждений и экспертов, в том числе с Оксфордским центром по Китаю, Школой востоковедения и африканистики (SOAS) Лондонского университета, Институтом Лау по Китаю при Кингс-колледже Лондона, ученым из Кембриджского университета и руководителем Центра азиатских исследований Цюрихского университета. Эти встречи предоставили возможность представить научно-исследовательскую деятельность ИПМИ и обменяться мнениями о текущих региональных и международных событиях, включая роль Китая в Центральной Азии, региональную безопасность, миграцию, институциональные преобразования и новые тенденции в области внешней политики.
Особое внимание в ходе визита было уделено изучению возможностей будущего партнерства. Обсуждения были сосредоточены на организации совместных академических мероприятий, онлайн-семинаров и круглых столов, возможных обменах приглашенными учеными, инициативах в области обучения руководителей, совместных публикациях и долгосрочных исследовательских проектах. Встречи подтвердили сильный взаимный интерес к налаживанию устойчивого институционального сотрудничества и заложили основу для более тесного взаимодействия между ИПМИ и ведущими академическими центрами в Великобритании.