2023-yil 19-may kuni Xalqaro tadqiqotlar instituti va bir guruh MGIMO magistrantlari Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti bilan uchrashdi.
Yig‘ilishni IXTI direktori Sherzod Abdullayev olib bordi va u O‘zbekistonning tashqi siyosiy yo‘nalishlari, shuningdek, mintaqaviy yetakchi sifatida rivojlanish dinamikasi haqida fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. IXTI direktori o‘rinbosari Akram Umarov mehmonlarni institutning o‘n yo‘nalishdagi faoliyati bilan tanishtirdi. Ishtirokchilar Amerika tadqiqotlari markazi tomonidan amalga oshirilayotgan tadbirlarga qiziqish bildirishdi.
Shuningdek, keyingi rivojlanish traektoriyasi haqida gapirar ekan, tomonlar mintaqada ham, global miqyosda ham kechayotgan jarayonlar va tendentsiyalarni yaxshiroq tushunish uchun postsovet makonini alohida o‘rganish muhimligini ta’kidladilar.
Uchrashuv ishtirokchilari institutlar o‘rtasidagi hamkorlik holati, shuningdek, o‘zaro hamkorlik va akademik almashinuvning keyingi istiqbollarini muhokama qildilar.

19 мая, 2023 г. состоялась встреча Института международных исследований и группы магистрантов МГИМО с Инстутом перспективных межднуродных исследований.
Встречу вел Шерзод Абдуллаев, директор ИПМИ, в ходе которой он поделился инсайтами внешнеполитических направлений Узбекистана, а также динамикой развития как регионального лидера. Акрам Умаров, заместитель директора ИПМИ, ознакомил гостей с деятельностью Института по десяти направлениям. Участники проявилии заинтересованность в активностях проводимых центром американских исследований.
А также говоря о дальнейщей траектории развития, стороны подчеркнли важность отдельного изучения пост-советского пространтва для наилучшего понимания происходящих процессов как в регионе так и в глобальном масштабе.
Участники встречи обсудили состояние сотрудничества между институтами, а также о дальнеших перспективах взаимодействия и академического обмена.