“Markaziy Osiyo davlatlarida ijtimoiy-siyosiy oʻzgarishlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya
10-aprel 2024-yilda Shvetsiyaning Södertörn universiteti “Markaziy Osiyodagi siyosiy va ijtimoiy oʻzgarishlarning zamonaviy tendensiyalari” mavzusida xalqaro anjuman tashkil etdi. Ushbu tadbirda Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar institutining (IXTI) direktori oʻrinbosari Akram Umarov va yetakchi ilmiy xodim Islomxon Gafarov ishtirok etdilar.
Xalqaro konferensiya Södertörn universiteti huzuridagi Baltika va Sharqiy Yevropa tadqiqotlari markazi (CBEES) hamda "Baltic Worlds" ilmiy jurnali nashriyoti bilan birgalikda tashkil etildi. Tadbir turli mamlakatlarning yetakchi mutaxassislari va tadqiqotchilarini Markaziy Osiyoning siyosiy va ijtimoiy sohalaridagi dolzarb masalalarini muhokama qilish uchun yigʻdi.
Konferensiya doirasida ikkita panel muhokamalari oʻtkazildi, ular Markaziy Osiyodagi siyosiy va ijtimoiy oʻzgarishlarga, shuningdek, yangi global chaqiriqlarga bagʻishlandi. Panel sessiyalarida IXTIning yetakchi ilmiy xodimi Islomxon Gafarov ishtirok etdi. U "Oʻzbekistonning Markaziy Osiyodagi tashqi siyosati: Realizmdan konstruktivizmga oʻtish?" mavzusida oʻz ishini taqdim etdi.
Shuningdek, IXTIning direktori oʻrinbosari Akram Umarov ham konferensiyada ishtirok etdi. U yakunlovchi muhokamalarda faol ishtirok etdi va Markaziy Osiyodagi siyosiy va ijtimoiy oʻzgarishlar masalalari boʻyicha oʻz fikrlarini bildirdi.
"Markaziy Osiyodagi siyosiy va ijtimoiy oʻzgarishlarning zamonaviy tendensiyalari" mavzusidagi konferensiya ishtirokchilarga fikr va tajribalar almashish uchun qimmatli imkoniyat taqdim etdi va Markaziy Osiyoni oʻrganish sohasidagi ilmiy dialogni rivojlantirishga yordam berdi.

On April 10, 2024, Södertörn University in Sweden organized an international conference on the topic "The Social and Political Transformation in Central Asian States". The event was attended by Akram Umarov, Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies (IAIS), and Islomkhon Gafarov, a Senior research fellow.
The international conference was organized by the Center for Baltic and East European Studies (CBEES) at Södertörn University in collaboration with the publisher of the scientific journal "Baltic Worlds". The event brought together leading experts and researchers from various countries to discuss current issues in the political and social spheres in Central Asia.
The conference featured two panel discussions that addressed both the regional political and social transformations and emerging global challenges. Islomkhon Gafarov, a Senior research fellow at IAIS, was among the participants in these discussions. He presented his research titled "Uzbekistan's Foreign Policy in Central Asia: Shift from Realism to Constructivism?"
Additionally, Akram Umarov, the Deputy Director of IAIS, contributed to the conference. He actively engaged in the final discussion and shared his viewpoints on political and social transformations in Central Asia.
This conference provided a significant platform for the participants to share their views and experiences, thus enhancing the scientific dialogue surrounding the study of Central Asia.