1-8-dekabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktor o‘rinbosari Odil Gafarov va IXTI Yevropa tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Mushtariy UsmonovaYevropaning yetakchi tadqiqot institutlari, tahliliy markazlari va universitetlari bilan ishchi aloqalarni mustahkamlash va hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Fransiya, Niderlandiya va Belgiyaga tashrif buyurdilar. Xususan, 1-2-dekabr kunlari Parijdagi ekspert doiralari bilan mazmunli maslahatlashuvlar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasining Parijdagi elchixonasi ko‘magida Sharq tillari va sivilizatsiyalari milliy instituti (INALCO) hamda Yevropa-Yevrosiyo tadqiqotlari markazi (CREE INALCO) vakili professor Katrin Pujol bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, IXTI vakillari Yevropa Ittifoqi xavfsizlik tadqiqotlari instituti (EUISS) katta tahlilchisi Ondriy Ditrixbilan uchrashdilar; Jak Delor instituti ekspertlari – Yevropa iqtisodiy siyosati bo‘yicha katta ilmiy xodim Andreas Ayzelva G‘arbiy Bolqon, Turkiya va Yevropa Ittifoqining kengayishi masalalari bo‘yicha ilmiy xodim Benjamen Kuto bilan mazmunli uchrashuv o‘tkazdilar.
Shuningdek, Monten instituti vakillari, jumladan ijrochi direktor Mari-Pyer de Bayenkur, maxsus maslahatchi Mishel Dyuklo, xalqaro hamkorlik bo‘yicha direktor Matye Dushatel, hamda Fransiya Milliy ilmiy tadqiqotlar markazi (CNRS) ilmiy xodimi, professor Stefan Dyuduanyon bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Suhbatlar davomida Yevrosiyoning geosiyosiy tuzilishi, Yevropa Ittifoqining tashqi va ichki ustuvorliklari, shuningdek, Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo munosabatlarining rivojlanishi va istiqbollari bo‘yicha ekspert baholari taqdim etildi. Tomonlar, shuningdek, ekspertlar almashinuvi istiqbollarini batafsil muhokama qilish, qo‘shma tadbirlar va tadqiqot loyihalarini yo‘lga qo‘yish uchun aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

From December 1 to 8, Odil Gafarov, Deputy Director of the Institute for Advanced International Studies (IAIS) at the University of World Economy and Diplomacy (UWED), and Mushtariy Usmonova, a Leading Research Fellow at the IAIS’s Center for European Studies, visited France, the Netherlands, and Belgium to strengthen professional contacts and develop cooperation with leading European research institutes, think tanks, and universities. In particular, substantive consultations were held with expert platforms in Paris on December 1-2.
With the assistance of the Embassy of the Republic of Uzbekistan in Paris, a meeting was held with Professor Catherine Poujol from the National Institute of Oriental Languages and Civilizations (INALCO), who also represents the Center for European-Eurasian Studies (CREE INALCO).
In addition, IAIS representatives met with Ondrej Dietrich, Senior Analyst at the European Union Institute for Security Studies (EUISS); and held a substantive meeting with experts from the Jacques Delors Institute: Andreas Eisl, senior researcher on European economic policy, and Benjamin Couteau, researcher on the Western Balkans, Türkiye, and EU enlargement.
Meetings were also held with representatives of the Institut Montaigne, in particular Executive Director Marie-Pierre de Bailliencourt, Special Advisor Michel Duclos, Director of International Partnerships Mathieu Duchâtel, and Professor Stéphane Dudoignon, Research Fellow at the French National Center for Scientific Research (CNRS).
During the talks, expert assessments were presented on the geopolitical architecture of Eurasia, the EU’s external and internal priorities, and the dynamics and prospects of EU-Central Asia relations. The parties also agreed to maintain contact for substantive discussions on the prospects for expert exchanges and the launch of joint events and research projects.