1-8-dekabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) direktor o‘rinbosari Odil Gafarov va IXTI Yevropa tadqiqotlari markazi yetakchi ilmiy xodimi Mushtariy UsmonovaYevropaning yetakchi tadqiqot institutlari, tahliliy markazlari va universitetlari bilan ishchi aloqalarni mustahkamlash va hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Fransiya, Niderlandiya va Belgiyaga tashrif buyurdilar. Xususan, 1-2-dekabr kunlari Parijdagi ekspert doiralari bilan mazmunli maslahatlashuvlar o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasining Parijdagi elchixonasi ko‘magida Sharq tillari va sivilizatsiyalari milliy instituti (INALCO) hamda Yevropa-Yevrosiyo tadqiqotlari markazi (CREE INALCO) vakili professor Katrin Pujol bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Bundan tashqari, IXTI vakillari Yevropa Ittifoqi xavfsizlik tadqiqotlari instituti (EUISS) katta tahlilchisi Ondriy Ditrixbilan uchrashdilar; Jak Delor instituti ekspertlari – Yevropa iqtisodiy siyosati bo‘yicha katta ilmiy xodim Andreas Ayzelva G‘arbiy Bolqon, Turkiya va Yevropa Ittifoqining kengayishi masalalari bo‘yicha ilmiy xodim Benjamen Kuto bilan mazmunli uchrashuv o‘tkazdilar.
Shuningdek, Monten instituti vakillari, jumladan ijrochi direktor Mari-Pyer de Bayenkur, maxsus maslahatchi Mishel Dyuklo, xalqaro hamkorlik bo‘yicha direktor Matye Dushatel, hamda Fransiya Milliy ilmiy tadqiqotlar markazi (CNRS) ilmiy xodimi, professor Stefan Dyuduanyon bilan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Suhbatlar davomida Yevrosiyoning geosiyosiy tuzilishi, Yevropa Ittifoqining tashqi va ichki ustuvorliklari, shuningdek, Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo munosabatlarining rivojlanishi va istiqbollari bo‘yicha ekspert baholari taqdim etildi. Tomonlar, shuningdek, ekspertlar almashinuvi istiqbollarini batafsil muhokama qilish, qo‘shma tadbirlar va tadqiqot loyihalarini yo‘lga qo‘yish uchun aloqalarni davom ettirishga kelishib oldilar.

Сотрудники ИПМИ провели экспертные встречи с аналитическими кругами Франции
В период с 1 по 8 декабря заместитель директора Института перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) Одил Гафаров и ведущий научный сотрудник Центра европейских исследований ИПМИ Муштарий Усмонова посетили Францию, Нидерланды и Бельгию с целью укрепления профессиональных контактов и развития сотрудничества с ведущими европейскими исследовательскими институтами, аналитическими центрами и университетами. В частности, 1–2 декабря состоялись содержательные консультации с экспертными площадками в Париже.
При содействии Посольства Республики Узбекистан в Париже состоялась встреча с профессором Катрин Пужоль из Национального института восточных языков и цивилизаций (INALCO), также представляющей Центр исследований Европы–Евразии (CREE INALCO).
Кроме того, представители ИПМИ встретились со старшим аналитиком Института исследований безопасности Европейского Союза (EUISS) Ондрием Дитрихом; провели содержательную встречу с экспертами Института Жака Делора – старшим научным сотрудником по европейской экономической политике Андреасом Айзлем и научным сотрудником по вопросам Западных Балкан, Турции и расширения ЕС Бенжамином Куто.
Также состоялись встречи с представителями Института Монтень, в частности, исполнительным директором Мари-Пьер де Байенкур, специальным советником Мишелем Дюкло, директором по международному партнёрству Матьё Душателем, а также с профессором Стефаном Дюдуаньоном, научным сотрудникомНационального центра научных исследований Франции (CNRS).
В ходе бесед были представлены экспертные оценки геополитической архитектуры Евразии, внешних и внутренних приоритетов ЕС, а также динамика и перспективы отношений ЕС-Центральная Азия. Стороны также договорились поддерживать контакты для предметного обсуждения перспектив экспертного обмена, а также запуска совместных мероприятий и исследовательских проектов.