12-iyun kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Geopolitika.no bosh muharriri va Norvegiya muharrirlar uyushmasi a’zosi Henrik S. Verensheld bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida tahririy hamkorlikni chuqurlashtirish, qo‘shma tadqiqot loyihalarini rivojlantirish va ekspertlar hamjamiyatlarining xalqaro ta’sirini kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuvni IXTI direktori Akram Umarov ochib berdi. U janob Verensheldni samimiy qutladi va IXTIning uzoq yillardan beri bilim almashish va chegaralararo ilmiy hamkorlikka sodiq ekanligini ta’kidladi. Direktor o‘rinbosari Odil Gafarov IXTIning joriy nashrlari va axborot platformalari haqida ma’lumot berdi hamda Institutning so‘nggi paytlarda turli mintaqaviy qarashlarni o‘z siyosiy sharhlari va tahliliy hisobotlariga singdirish bo‘yicha olib borgan ishlarini alohida ta’kidlab o‘tdi.
IXTI Geopolitika.no nashrida maqolalar chop etish imkoniyatini ta’kidladi. Janob Verensheld bu taklifga katta qiziqish bildirdi va bunday hamkorlik Geopolitika.no nashrining mazmunini chuqur mintaqaviy tahlillar bilan boyitishini, o‘z navbatida esa IXTI ekspertlariga keng Yevropa auditoriyasiga chiqish va tanqidiy fikr almashish imkoniyatini yaratishini ta’kidladi. Shundan so‘ng suhbat qo‘shma seminarlar, ekspertlar davra suhbatlari va siyosatga oid qo‘shma seminarlar kabi potensial hamkorlik loyihalariga yo‘naltirildi.
Yakunida direktor Umarov va janob Verensheld mustahkam hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga o‘zaro sodiq ekanliklarini tasdiqladi. Ular Markaziy Osiyo tajribasining global miqyosda ko‘rinishini oshirish, fanlararo muloqotni mustahkamlash va IXTI hamda Geopolitika.no o‘rtasida mustahkam institutsional aloqalarga zamin yaratish maqsadida o‘zaro anglashuv memorandumini rasmiylashtirish niyatida ekanliklarini bildirdilar.

IAIS and Geopolitika.no Discuss Collaborative Framework for Joint Initiatives
On 12 June, the Institute for Advanced International Studies (IAIS) convened a meeting with Henrik S. Werenskiold, Editor-in-Chief of Geopolitika.no and member of the Norwegian Editors’ Association, to explore avenues for deepening editorial collaboration, fostering joint research initiatives and broadening the international reach of their respective expert communities.
IAIS Director Akram Umarov opened the proceedings by warmly welcoming Mr Werenskiold and underlining IAIS’s long-standing commitment to knowledge-sharing and cross-border scholarly exchange. Deputy Director Odil Gafarov provided an overview of IAIS’s current publications and outreach platforms, emphasising the Institute’s recent efforts to integrate diverse regional perspectives into its policy briefs and analytical reports.
IAIS highlighted the potential for reciprocal contributions to Geopolitika.no’s publications. Mr Werenskiold expressed keen interest, noting that it would enrich Geopolitika.no’s content with in-depth regional analyses and, in turn, provide IAIS experts with a broader European readership and critical engagement. The dialogue subsequently turned to potential joint initiatives, including co-hosted seminars, expert roundtables and collaborative policy workshops.
In closing, Director Umarov and Mr Werenskiold reaffirmed their mutual commitment to establishing a durable partnership. They pledged to formalize a memorandum of understanding to enhance the global visibility of Central Asian expertise, bolster interdisciplinary dialogue and lay the foundation for enduring institutional ties between IAIS and Geopolitika.no.