IXTI va Atlantic Council hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildi
17 oktyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI)da Atlantic Council Yevroosiyo markazi (AQSh) direktor o‘rinbosari Endryu D’Aneri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. IXTI tomonidan uchrashuvda direktor Akram Umarov, direktor o‘rinbosari Odil Gafarov, Amerika tadqiqotlari markazi rahbari Ulug‘bek Ishanxo‘jayev va yetakchi ilmiy xodim Madina Alimova ishtirok etdilar.
Uchrashuvning maqsadi IXTI va Atlantic Council o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlarini muhokama qilish, shuningdek, kelgusidagi hamkorlik shakllari bo‘yicha fikr almashishdan iborat edi. Tomonlar Toshkent va Vashington ekspert hamjamiyatlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish va kasbiy aloqalarni kengaytirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqlashdi.
Bundan tashqari, tomonlar hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy qadamlarni belgilab oldilar: qo‘shma vebinarlar va tahliliy muhokamalar o‘tkazish, xalqaro tadbirlarda ishtirok etish uchun qisqa qo‘shma materiallar tayyorlash va tajriba almashish. Erishilgan kelishuvlar IXTI va Atlantic Councilning amaliy va uzoq muddatli hamkorlikka intilishini aks ettiradi.

On October 17, the Institute for Advanced International Studies (IAIS) at the University of World Economy and Diplomacy hosted a meeting with Andrew D’Anieri, Associate Director of the Atlantic Council’s Eurasia Center (United States). IAIS was represented at the meeting by Director Akram Umarov, Deputy Director Odil Gafarov, Head of the Center for American Studies Ulugbek Ishankhodjaev, and Leading Research Fellow Madina Alimova.
The purpose of the meeting was to discuss current areas of cooperation between IAIS and the Atlantic Council, as well as to exchange views on formats for further cooperation. The parties confirmed their mutual interest in developing contacts and expanding professional ties between the expert communities of Tashkent and Washington.
The parties also outlined working steps for developing cooperation: holding joint webinars and analytical discussions, preparing brief joint materials, and exchanging expertise for participation in international events. The agreements reflect the focus of the IAIS and the Atlantic Council on practical and long-term partnership.