Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) “Frontier Talks” turkumi doirasida doktor Artemiy Kalinovskiy ishtirokida “Markaziy Osiyoda geosiyosat va infratuzilmani moliyalashtirish” mavzusida mehmon ma’ruzasini o‘tkazdi. Ma’ruza infratuzilmani moliyalashtirish, mintaqaviy transport aloqalari, energetika siyosati hamda Markaziy Osiyodagi geosiyosiy raqobat bilan bog‘liq asosiy masalalarga bag‘ishlandi.
Doktor Artemiy Kalinovskiy Templ universiteti Gumanitar fanlar kolleji professori bo‘lib, ushbu dargohning tarix va siyosatshunoslik kafedralarida faoliyat yuritadi. Uning tadqiqotlari Sovet Ittifoqi, Rossiya, rivojlanish masalalari, tashqi siyosat, Markaziy Osiyo, xalqaro intervensiyalar va “sovuq urush” davriga bag‘ishlangan. U Jorj Vashington universitetida bakalavr, London iqtisodiyot maktabida esa magistr va fan doktori darajalarini olgan; avvalroq Amsterdam universitetida dars bergan.
Ma’ruza davomida doktor Kalinovskiy yirik infratuzilma loyihalari davlat strategiyalari, tashqi moliyalashtirish modellari va mintaqaviy munosabatlarni qay tarzda shakllantirishini ko‘rib chiqdi. Markaziy Osiyoda infratuzilmani rivojlantirishning siyosiy va iqtisodiy jihatlariga, shuningdek, transport va energetika integratsiyasi sohasidagi yirik loyihalarni moliyalashtirishda tashqi ishtirokchilarning o‘rniga alohida e’tibor qaratildi.
Tadbir talabalar, tadqiqotchilar va ekspertlarga rivojlanish, energetika va transport infratuzilmasi borasidagi global munozaralarda Markaziy Osiyoning o‘zgarib borayotgan rolini muhokama qilish imkoniyatini taqdim etdi. Ma’ruza tarixiy yondashuvni zamonaviy geosiyosiy tahlil bilan uyg‘unlashtirib, mintaqaning infratuzilmaviy muammolari va imkoniyatlarini chuqurroq anglashga yordam berdi.

Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии провел гостевую лекцию в рамках цикла «Frontier Talks» с участием д-ра Артемия Калиновского на тему «Геополитика и финансирование инфраструктуры в Центральной Азии». Лекция была посвящена ключевым вопросам, связанным с финансированием инфраструктуры, региональной транспортной связностью, энергетической политикой и геополитической конкуренцией в Центральной Азии.
Д-р Артемий Калиновский является профессором Колледжа гуманитарных наук Университета Темпл, где он работает на кафедрах истории и политологии. Его исследования посвящены Советскому Союзу, России, вопросам развития, внешней политике, Центральной Азии, международным интервенциям и холодной войне. Он получил степень бакалавра в Университете Джорджа Вашингтона, а степень магистра и доктора наук – в Лондонской школе экономики; ранее он преподавал в Амстердамском университете.
В ходе лекции д-р Калиновский рассмотрел, как крупномасштабные инфраструктурные проекты формируют государственные стратегии, модели внешнего финансирования и региональные отношения. Особое внимание было уделено политическим и экономическим аспектам развития инфраструктуры в Центральной Азии, а также роли внешних игроков в финансировании крупных проектов в сфере транспортной и энергетической интеграции.
Сессия предоставила студентам, исследователям и экспертам возможность обсудить меняющуюся роль Центральной Азии в глобальных дискуссиях по вопросам развития, энергетики и транспортной инфраструктуры. Сочетая историческую перспективу с современным геополитическим анализом, лекция способствовала более глубокому пониманию инфраструктурных вызовов и возможностей региона.