IXTI va QSTI hamkorlik istiqbollari va qo‘shma loyihalarni muhokama qilishdi
15-avgust kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qozog‘iston strategik tadqiqotlar instituti (QSTI) direktori Jandos Shaymardanov va QSTI Osiyo tadqiqotlari bo‘limi rahbari Aydar Kurmashev bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi.
Tomonlar o‘z tashkilotlari faoliyatini batafsil yoritib, tahliliy faoliyatning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar. QSTIning kelgusi tadbirlariga — 2025-yil oktyabr oyida bo‘lib o‘tadigan Astana Think Tank Forum va 2026-yil may oyidagi Astana International Forumga alohida e’tibor qaratildi. Qozog‘istonlik hamkasblar ushbu tadbirlarga IXTI vakillarini taklif etdilar.
Ishtirokchilar xalqaro kun tartibidagi mavzularni, shuningdek, geosiyosiy jarayonlarning Markaziy Osiyoga ta’sirini muhokama qildilar. Hamkorlikning mumkin bo‘lgan shakllari qatorida dolzarb masalalar bo‘yicha qo‘shma tadbirlar ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, mintaqaviy rivojlanish va xavfsizlikning asosiy masalalari bo‘yicha yagona yondashuvlarni aks ettiruvchi qo‘shma tadqiqotlar va nashrlar ustida ishlash taklif etildi.
Uchrashuv IXTI va QSTIning tizimli sheriklikni mustahkamlash va qo‘shma tadqiqot kun tartibini kengaytirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqladi.

IAIS and KazISS Discussed Prospects for Cooperation and Joint Projects
On August 15, the Institute for Advanced International Studies (IAIS) held a working meeting with Zhandos Shaimardanov, Director of the Kazakhstan Institute for Strategic Studies under the President of the Republic of Kazakhstan (KazISS), and Aidar Kurmashev, Head of the Asian Studies Department at KazISS.
The parties presented the activities of their organizations and discussed key areas of analytical work. Particular attention was paid to upcoming KazISS events — the Astana Think Tank Forum in October 2025 and the Astana International Forum in May 2026, to which Kazakhstani colleagues invited representatives of the IAIS.
The participants touched upon topics on the international agenda, as well as the impact of geopolitical processes on Central Asia. Among the possible formats for cooperation, joint events on topical issues were considered, and it was proposed to work on joint research and publications reflecting common approaches to key issues of regional development and security.
The meeting confirmed the interest of IAIS and KazISS in strengthening their systematic partnership and expanding their joint research agenda.