IXTI va Nyukasl universiteti olimi Markaziy Osiyoning integratsiya yo‘llarini muhokama qildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) Nyukasl universitetining (Buyuk Britaniya) siyosiy geografiya professori Nik Megoran bilan ekspert uchrashuvini o‘tkazdi. Muhokamada IXTI direktori o‘rinbosari Odil Gafarov, JIDU rektori maslahatchisi Sherzod Abdullayev va IXTI Antropologiya va konfliktologiya laboratoriyasi mudiri Azamat Seitov ishtirok etdi.
Muloqot davomida ishtirokchilar Markaziy Osiyo integratsiyasining harakatlantiruvchi kuchlari va cheklovlarini, jumladan, siyosiy ishonch, o‘zaro bog‘liqlik, xavfsizlik o‘zaro bog‘liqligi va tashqi ishtirokchilarning roli masalalarini ko‘rib chiqdilar. Mintaqaviy hamkorlik formatlarining – ham mintaqa ichidagi, ham global hamkorlar bilan – barqarorlikni oshirish, iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish va mojarolarning oldini olishga qo‘shadigan hissasiga alohida e’tibor qaratildi.
Prof. Megoran Markaziy Osiyo bo‘yicha o‘zining ko‘p yillik tadqiqot tajribasi bilan o‘rtoqlashdi, IXTI ekspertlari esa muloqot, ochiqlik va pragmatik, muammolarni hal qilish yondashuviga urg‘u berib, O‘zbekistonning mintaqaviylik borasidagi qarashlarini bayon etdilar. Tomonlar, shuningdek, integratsiya jarayonlarining insoniy jihatlarini, shu jumladan o‘ziga xoslik, chegaralar, transchegaraviy hamjamiyatlar va mintaqaviy tashabbuslarning mahalliy idrokini muhokama qildilar.
Suhbatda barqaror integratsiya faqat infratuzilma va savdo bilan cheklanib qolmasligi, balki o‘zaro anglashuv va inklyuziv taraqqiyotga ham asoslanishi kerakligi ta’kidlandi. Kelgusida ishtirokchilar IXTI va Nyukasl universiteti o‘rtasidagi akademik hamkorlikni kengaytirishga o‘zaro qiziqish bildirdilar.

ИПМИ и исследователь из Ньюкаслского университета обсудили пути интеграции Центральной Азии
Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) провел экспертную встречу с участием Ника Мегорана, профессора политической географии Ньюкаслского университета (Великобритания). На встрече приняли участие Одил Гафаров, заместитель директора ИПМИ, профессор Шерзод Абдуллаев, советник ректора УМЭД, и профессор Азамат Сеитов, руководитель Лаборатории антропологии и конфликтологии ИПМИ.
В ходе обмена мнениями участники рассмотрели факторы, способствующие и сдерживающие интеграцию в Центральной Азии, включая вопросы политического доверия, взаимосвязанности, взаимозависимости в области безопасности и роли внешних игроков. Особое внимание было уделено тому, как форматы регионального сотрудничества, как внутрирегионального, так и с глобальными партнерами, могут способствовать повышению устойчивости, диверсификации экономики и предотвращению конфликтов.
Профессор Мегоран поделился своим многолетним опытом исследований по Центральной Азии, а эксперты ИПМИ изложили видение Узбекистана в отношении регионализма, сделав акцент на диалоге, открытости и прагматичном подходе, ориентированном на решение проблем. Стороны также обсудили человеческое измерение интеграционных процессов, включая вопросы идентичности, границ, трансграничных сообщест и местного восприятия региональных инициатив.
В ходе беседы было подчеркнуто, что устойчивая интеграция не может сводиться только к инфраструктуре и торговле, но должна также основываться на взаимопонимании и инклюзивном развитии. В перспективе участники выразили взаимную заинтересованность в расширении академического сотрудничества между ИПМИ и Ньюкаслским университетом.