14-aprel kuni IXTIda London universitetining sharqshunoslik va afrikashunoslik maktabi katta o‘qituvchisi, Zamonaviy Markaziy Osiyo va Kavkaz tadqiqotlari markazining ilmiy xodimi doktor Bhavna Dave bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Doktor Dave Yevroosiyo geosiyosati, Rossiya–Markaziy Osiyo munosabatlari, Xitoyning mintaqadagi o‘rni, shuningdek, mehnat migratsiyasi va identiklik siyosati bo‘yicha dunyo miqyosida tan olingan xalqaro ekspertdir.
Uchrashuv IXTI/JIDU va London universitetining sharqshunoslik va afrikashunoslik maktabi o‘rtasidagi ilmiyhamkorlik istiqbollariga bag‘ishlandi. Doktor Dave Nazarboyev universiteti bilan yo‘lga qo‘yilgan qo‘shma magistratura dasturini taqdim etar ekan, talabalar ishtirokining geografik qamrovini kengaytirishga, jumladan, O‘zbekiston va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlaridan talabalarni ko‘proq jalb etishga qiziqish bildirdi.
Tomonlar, shuningdek, qo‘shma ta’lim dasturlari, almashinuv semestrlari, akademik mobillik hamda xalqaro xavfsizlik, energetika siyosati, iqlim o‘zgarishini o‘rganish va mintaqashunoslik yo‘nalishlaridagi magistratura dasturlarini kelajakda rivojlantirish kabi sohalarda hamkorlikning mumkin bo‘lgan shakllarini muhokama qildilar. Uchrashuvda ilmiy sheriklikni chuqurlashtirish bo‘yicha muloqotni davom ettirish va amaliy takliflar ishlab chiqishdan o‘zaro manfaatdorlik tasdiqlandi.

IAIS Hosts Meeting with Dr Bhavna Davé to Discuss Cooperation with SOAS
On 14 April, IAIS hosted a meeting with Dr Bhavna Davé, Senior Lecturer at SOAS, University of London, and researcher at the Centre for Contemporary Central Asian and Caucasus Studies. Dr Davé is a widely recognised international expert on Eurasian geopolitics, Russia–Central Asia relations, China’s role in the region, as well as labour migration and identity politics.
Meeting was devoted to prospects for academic cooperation between IAIS/UWED and SOAS, University of London. Dr Davé presented the existing joint master’s programme with Nazarbayev University and expressed interest in expanding the geographic diversity of student participation, including through the greater involvement of students from Uzbekistan and other Central Asian states.
The sides also discussed possible formats of cooperation in the spheres of joint educational programmes, exchange semesters, academic mobility, and the future development of master’s programmes in international security, energy policy, climate studies, and regional studies. The meeting confirmed mutual interest in continuing dialogue and elaborating practical proposals for deeper academic partnership.