17-mart kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) “Frontier Talks” turkumining “2026-yilda “Tinch atom” geosiyosati” deb nomlangan navbatdagi sessiyasini o‘tkazdi. Energetika diplomatiyasi va geosiyosati markazi tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbir mintaqaviy va global masalalarda yadro energetikasining ortib borayotgan strategik ahamiyatini muhokama qilish uchun talabalar, tadqiqotchilar va mutaxassislarni bir joyga to‘pladi.
Sessiyada IXTI Energetika diplomatiyasi va geosiyosati markazi rahbari, JIDU mustaqil izlanuvchisi Dilshod Olimov hamda “O‘zatom” agentligi mutaxassisi Shoxmirzo Umarov ma’ruza qildi.
Sessiya davomida mamlakatimiz va butun mintaqa uchun muhim tashabbus sifatida taqdim etilgan O‘zbekistondagi birinchi atom elektr stansiyasi loyihasiga alohida e’tibor qaratildi. Ma’ruzachilar stansiyaning 2+2 modeli, jumladan, ikkita VVER-1000 reaktori va ikkita RITM-200N kichik modulli reaktori, shuningdek, milliy uran zaxiralaridan foydalanish, quruq sovitish tizimi va uni 2029–2035-yillarda ishga tushirish rejasini muhokama qildilar. Shuningdek, ishtirokchilar loyihadagi so‘nggi yutuqlar, xususan, RITM-200N reaktorining 1 va 2-energobloklari uchun poydevor qazish ishlari yakunlangani hamda joriy yilning 24-martidan beton quyish ishlarini boshlash rejalashtirilayotgani bilan tanishtirildi.
Muhokamalar davomida yadroviy sohadagi kengroq xalqaro o‘zgarishlar, jumladan, Qozog‘istonning tinch maqsadlardagi yadroviy dasturi, 2026-yilgi Parij yadroviy sammitining asosiy signallari, Yevropada yadroviy siyosat borasidagi yangilangan munozaralar va global elektr energiyasi ishlab chiqarishda yadro energetikasining ortib borayotgan o‘rni ham ko‘rib chiqildi. Ma’ruzachilar, shuningdek, O‘zbekiston yadroviy dasturining kengayib borayotgan xalqaro ahamiyati, jumladan, kichik modulli reaktorlar sohasida Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan shakllanayotgan hamkorlik masalalariga ham to‘xtalib o‘tdilar. Sessiya ishtirokchilarning yadro energetikasining xalqaro tizimdagi roli ortib borishining geosiyosiy, iqtisodiy va texnologik jihatlariga katta qiziqishini aks ettirgan jonli savol-javoblar bilan yakunlandi.

17 марта Институт перспективных международных исследований (ИПМИ) провел новую сессию из серии «Frontier Talks» под названием «Геополитика «мирного атома» в 2026 году». Мероприятие, организованное Центром энергетической дипломатии и геополитики, собрало студентов, исследователей и экспертов для актуального обсуждения растущей стратегической важности атомной энергетики в региональных и глобальных делах.
В ходе сессии выступили Дильшод Олимов, руководитель Центра энергетической дипломатии и геополитики ИПМИ и самостоятельный соискатель УМЭД, а также Шохмирзо Умаров, специалист Агентства «Узатом».
Особое внимание в ходе сессии было уделено проекту первой атомной электростанции Узбекистана, представленному как знаковая инициатива для страны и всего региона. Докладчики обсудили модель «2+2» планируемой АЭС, включающую два реактора ВВЭР-1000 и два малых модульных реактора РИТМ-200Н, а также использование национальных ресурсов урана, систему сухого охлаждения и предполагаемый период ввода в эксплуатацию в 2029–2035 годах. Участникам также были представлены последние достижения в рамках проекта, в том числе завершение земляных работ на площадках 1-го и 2-го энергоблоков с реакторами РИТМ-200Н и запланированное начало бетонных работ 24 марта этого года.
В ходе дискуссии были рассмотрены более широкие международные тенденции в ядерной сфере, включая амбиции Казахстана в области гражданской атомной энергетики, основные итоги Парижского ядерного саммита 2026 года, возобновившуюся дискуссию в Европе по поводу ядерной политики и растущую роль атомной энергетики в глобальном производстве электроэнергии. Выступающие также затронули тему расширения международного измерения ядерной повестки дня Узбекистана, включая налаживающееся сотрудничество с США в области малых модульных реакторов. Заседание завершилось увлекательной сессией вопросов и ответов, что свидетельствовало о большом интересе участников к геополитическим, экономическим и технологическим аспектам расширяющейся роли атомной энергетики в международной системе.