17-mart kuni Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti (IXTI) “Frontier Talks” turkumining “2026-yilda “Tinch atom” geosiyosati” deb nomlangan navbatdagi sessiyasini o‘tkazdi. Energetika diplomatiyasi va geosiyosati markazi tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbir mintaqaviy va global masalalarda yadro energetikasining ortib borayotgan strategik ahamiyatini muhokama qilish uchun talabalar, tadqiqotchilar va mutaxassislarni bir joyga to‘pladi.
Sessiyada IXTI Energetika diplomatiyasi va geosiyosati markazi rahbari, JIDU mustaqil izlanuvchisi Dilshod Olimov hamda “O‘zatom” agentligi mutaxassisi Shoxmirzo Umarov ma’ruza qildi.
Sessiya davomida mamlakatimiz va butun mintaqa uchun muhim tashabbus sifatida taqdim etilgan O‘zbekistondagi birinchi atom elektr stansiyasi loyihasiga alohida e’tibor qaratildi. Ma’ruzachilar stansiyaning 2+2 modeli, jumladan, ikkita VVER-1000 reaktori va ikkita RITM-200N kichik modulli reaktori, shuningdek, milliy uran zaxiralaridan foydalanish, quruq sovitish tizimi va uni 2029–2035-yillarda ishga tushirish rejasini muhokama qildilar. Shuningdek, ishtirokchilar loyihadagi so‘nggi yutuqlar, xususan, RITM-200N reaktorining 1 va 2-energobloklari uchun poydevor qazish ishlari yakunlangani hamda joriy yilning 24-martidan beton quyish ishlarini boshlash rejalashtirilayotgani bilan tanishtirildi.
Muhokamalar davomida yadroviy sohadagi kengroq xalqaro o‘zgarishlar, jumladan, Qozog‘istonning tinch maqsadlardagi yadroviy dasturi, 2026-yilgi Parij yadroviy sammitining asosiy signallari, Yevropada yadroviy siyosat borasidagi yangilangan munozaralar va global elektr energiyasi ishlab chiqarishda yadro energetikasining ortib borayotgan o‘rni ham ko‘rib chiqildi. Ma’ruzachilar, shuningdek, O‘zbekiston yadroviy dasturining kengayib borayotgan xalqaro ahamiyati, jumladan, kichik modulli reaktorlar sohasida Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan shakllanayotgan hamkorlik masalalariga ham to‘xtalib o‘tdilar. Sessiya ishtirokchilarning yadro energetikasining xalqaro tizimdagi roli ortib borishining geosiyosiy, iqtisodiy va texnologik jihatlariga katta qiziqishini aks ettirgan jonli savol-javoblar bilan yakunlandi.

On 17 March, the Institute for Advanced International Studies hosted a new session of its Frontier Talksseries entitled “The Geopolitics of ‘Peaceful Atom’ in 2026”. Organised by the Center for Energy Diplomacy and Geopolitics, the event brought together students, researchers, and experts for a timely discussion on the growing strategic importance of nuclear energy in regional and global affairs.
The session featured presentations by Dilshod Olimov, Head of the Center for Energy Diplomacy and Geopolitics at IAIS and PhD Researcher at UWED, and Shokhmirzo Umarov, Specialist at the “Uzatom” Agency.
Particular attention during the session was devoted to Uzbekistan’s first nuclear power plant project, presented as a landmark initiative for the country and the wider region. The speakers discussed the 2+2 model of the planned plant, including two VVER-1000 reactors and two RITM-200N small modular reactors, as well as the use of national uranium resources, a dry cooling system, and a projected deployment period of 2029–2035. Participants were also introduced to the latest progress in the project, including the completion of excavation works for Units 1 and 2 of the RITM-200N reactor and the planned start of concrete works on 24 March this year.
The discussion further explored broader international developments in the nuclear sphere, including Kazakhstan’s civil nuclear ambitions, the main signals of the 2026 Paris Nuclear Summit, Europe’s renewed debate over nuclear policy, and the growing role of nuclear power in global electricity generation. The speakers also addressed the expanding international dimension of Uzbekistan’s nuclear agenda, including emerging cooperation with the United States in the field of small modular reactors. The session concluded with an engaging question-and-answer segment, reflecting strong interest among participants in the geopolitical, economic, and technological dimensions of nuclear energy’s expanding role in the international system.