Hamza Boltayev Pokiston va turkiy davlatlarga bag‘ishlangan xalqaro vebinarda ishtirok etdi
2026-yilning 18-may kuni Afg‘oniston va Janubiy Osiyo tadqiqotlari markazining katta ilmiy xodimi Hamza Boltayev “Pokiston va turkiy davlatlar – umumiy ildizlar va strategik sheriklik” mavzusidagi xalqaro vebinarda ishtirok etdi. Xalqaro munosabatlar va integratsiya tadqiqotlari instituti (IIRIS) tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbirda Pokiston, Qozog‘iston va O‘zbekistonlik ekspertlar yig‘ilib, Pokiston va turkiy davlatlar o‘rtasidagi hamkorlikning tarixiy, madaniy va strategik asoslarini muhokama qildilar.
Vebinarda Pokistonni Turkiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Turkmaniston bilan bog‘lab turuvchi umumiy sivilizatsion, lingvistik va madaniy aloqalar, shuningdek, zamonaviy sheriklikning amaliy istiqbollariga e’tibor qaratildi. Savdo-iqtisodiy aloqalar, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, energetika sohasidagi hamkorlik, mudofaa bo‘yicha muloqot, ta’lim va yoshlar almashinuvi masalalari alohida ko‘rib chiqildi. Shu nuqtayi nazardan, Hamza Boltayevning ishtiroki, ayniqsa, O‘rta yo‘lak, Xitoy-Pokiston iqtisodiy yo‘lagi (CPEC) va Turkiy davlatlar tashkilotining rolini qayta ko‘rib chiqishga e’tibor kuchaygan bir paytda, Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlikning ortib borayotgan ahamiyatiga bag‘ishlangan kengroq ekspert muhokamalariga o‘z hissasini qo‘shdi.
Shuningdek, muhokama davomida 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlikning aniq yo‘nalishlarini belgilash hamda siyosatchilar, tadqiqotchilar, ishbilarmon doira vakillari va ilmiy muassasalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash maqsad qilindi. Vebinarda umumiy tarixiy va madaniy asoslarni mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni qo‘llab-quvvatlaydigan, o‘zaro anglashuvni chuqurlashtiradigan va Pokiston bilan turkiy dunyo o‘rtasidagi strategik sheriklikni kengaytiradigan amaliy tashabbuslarga aylantirish muhimligi ta’kidlandi.

18 мая 2026 года Хамза Болтаев, старший научный сотрудник Центра по изучению Афганистана и Южной Азии, принял участие в международном вебинаре под названием «Пакистан и тюркские государства: от общих корней к стратегическому партнерству». Мероприятие, организованное Международным институтом международных отношений и интеграционных исследований (IIRIS), собрало экспертов из Пакистана, Казахстана и Узбекистана для обсуждения исторических, культурных и стратегических основ сотрудничества между Пакистаном и тюркскими государствами.
Вебинар был посвящен общим цивилизационным, языковым и культурным связям, объединяющим Пакистан с Турцией, Азербайджаном, Казахстаном, Узбекистаном, Кыргызстаном и Туркменистаном, а также практическим перспективам современного партнерства. Особое внимание было уделено торговле, региональной транспортной доступности, сотрудничеству в энергетике, диалогу в сфере обороны, образованию и молодежным обменам. В этом контексте участие Хамзы Болтаева способствовало более широкому экспертному обсуждению растущей важности межрегионального сотрудничества в Центральной и Южной Азии, особенно на фоне возобновленного интереса к «Среднему коридору», КПЭК и роли Организации тюркских государств.
Обсуждение также было направлено на определение конкретных областей сотрудничества на 2026–2027 годы и укрепление диалога между политиками, исследователями, представителями бизнеса и академическими учреждениями. Вебинар подчеркнул важность преобразования общих исторических и культурных основ в практические инициативы, способные поддержать региональную связность, углубить взаимопонимание и расширить стратегическое партнерство между Пакистаном и тюркским миром.