Akram Umarov 3-aprel kuni Atlantika kengashining Yevroosiyo markazi tomonidan tashkil etilgan “Mintaqaviy integratsiya orqali Markaziy Osiyo kelajagini qurish” mavzusidagi virtual munozarada ma’ruzachi sifatida so‘zga chiqdi. Tadbir mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik, transchegaraviy hamkorlik va Markaziy Osiyodagi muloqot uchun yangi imkoniyatlarning ortib borayotgan ahamiyatini muhokama qilish maqsadida ekspertlarni bir joyga to‘pladi.
Muhokama davomida asosiy e’tibor Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishning iqtisodiy va diplomatik salohiyatiga qaratildi. Xususan, tashkilotchilar transport va savdo aloqalarini, jumladan, Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishini kengaytirish muhimligini, shuningdek, Turkiy davlatlar tashkiloti hamda endilikda AQSH va Ozarbayjonni ham o‘z ichiga olgan kengaytirilgan “C6+1” platformasi kabi yangi diplomatik formatlar va tuzilmalarning rolini alohida ta’kidladilar. Shuningdek, tadbirda Tojikiston, Qirg‘iziston va O‘zbekiston o‘rtasidagi Xo‘jand deklaratsiyasi chegaralarni demarkatsiya qilish, mintaqaviy barqarorlik va kelgusi sheriklik yo‘lidagi muhim qadam sifatida qayd etildi.
Dr. Umarov xalqaro ma’ruzachilar guruhiga qo‘shildi. Ular orasida Xalqaro munosabatlarni tahlil qilish markazining katta maslahatchisi Roza Bayramli, YXHTning Bishkekdagi akademiyasi o‘qituvchisi Emilbek Jo‘rayev, Cfive prezidenti Sapargali Shalgimbayev va Atlantika kengashi Yevroosiyo markazining norezident katta ilmiy xodimi Brianna Todd bor edi. Sessiyaga Yevroosiyo markazining katta direktori, elchi Jon Herbst moderatorlik qildi.
Dr. Umarovning munozaradagi ishtiroki Markaziy Osiyodagi mintaqaviy o‘zgarishlarga xalqaro qiziqish ortib borayotganini hamda ularning kelajakdagi rivojlanishini baholashda ekspertlar muloqotining o‘rni muhimligini ko‘rsatdi. Tadbir mintaqaviy integratsiyaning mustahkamlanishi kengroq Yevroosiyo hududida barqarorlik, iqtisodiy taraqqiyot va yanada samarali hamkorlikka qanday hissa qo‘shishi mumkinligi yuzasidan fikr almashish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qildi.

Акрам Умаров принял участие в дискуссии Атлантического совета по вопросам региональной интеграции в Центральной Азии
Акрам Умаров выступил в качестве докладчика на виртуальной дискуссии на тему «Строительство будущего Центральной Азии через региональную интеграцию», организованной 3 апреля Евразийским центром Атлантического совета. Мероприятие собрало экспертов для обсуждения растущей важности региональной взаимосвязанности, трансграничного сотрудничества и новых возможностей для диалога в Центральной Азии.
В ходе дискуссии основное внимание было уделено экономическому и дипломатическому потенциалу углубления регионального сотрудничества между государствами Центральной Азии. В частности, организаторы подчеркнули важность расширения транспортных и торговых связей, включая Транскаспийский международный транспортный маршрут, а также роль новых дипломатических форматов и институтов, таких как Организация тюркских государств и расширенная платформа «C6+1», в которую теперь входят США и Азербайджан. Мероприятие также привлекло внимание к Худжандской декларации между Таджикистаном, Кыргызстаном и Узбекистаном как важному шагу в деле демаркации границ, региональной стабильности и будущего партнерства.
Д-р Умаров присоединился к международной группе докладчиков, в которую вошли Роза Байрамли, старший советник Центра анализа международных отношений; Эмильбек Джураев, преподаватель Академии ОБСЕ в Бишкеке; Сапаргали Шалгимбаев, президент Cfive; и Брианна Тодд, старший научный сотрудник-нерезидент Центра по Евразии Атлантического совета. Модератором сессии выступил посол Джон Хербст, старший директор Евразийского центра.
Участие д-ра Умарова в дискуссии отразило растущий международный интерес к региональным преобразованиям в Центральной Азии и роли экспертного диалога в оценке их будущего развития. Мероприятие стало важной платформой для обмена мнениями о том, как укрепление региональной интеграции может способствовать стабильности, экономическому развитию и более эффективному сотрудничеству на более широком евразийском пространстве.