12-13-iyul kunlari Shanxayda (XXR) SHHT mamlakatlari tahliliy markazlarining VI forumi bo‘lib o‘tdi. Unda IXTI Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov ishtirok etib, ma’ruza qildi. Shanxay siyosiy-huquqiy universiteti tomonidan Xitoy xalqaro tadqiqotlar instituti va SHHT Xitoy tadqiqotlar markazi ko‘magida tashkil etilgan tadbirda SHHTga a’zo va hamkor mamlakatlarning yetakchi ilmiy va tadqiqot muassasalaridan 100 ga yaqin ekspert, olim va tahlilchi, shuningdek, BMT vakillari qatnashdi.
“Zamonaviy bosqichda SHHTning rivojlanishi: Tashkilotni transformatsiya qilish masalalari” mavzusidagi ma’ruzasida ekspert global beqarorlik sharoitida SHHT taraqqiyotining tahliliy ko‘rinishini taqdim etdi. U SHHTning o‘z faoliyatining uchinchi o‘n yilligiga qadam qo‘yayotgani, o‘zgarayotgan xalqaro munosabatlar tizimiga moslashish zaruratiga duch kelayotganini ta’kidladi. Hozirda Yevrosiyo qit’asining 65 foizidan ortig‘ini, dunyo aholisining 44 foizini qamrab olgan va umumiy yalpi ichki mahsuloti 33 trillion dollarni tashkil etayotgan tashkilot geografiyasi sezilarli darajada kengayganini qayd etib, SHHT Osiyo va boshqa strategik mintaqalar o‘rtasidagi muhim bog‘lovchi bo‘g‘inga aylanib borayotganini uqtirdi.
Ma’ruzada tashkilotning kelajakdagi rivojlanish bosqichlariga alohida e’tibor qaratildi: uning institutsional tuzilmasini o‘zgartirish, ko‘p tomonlama hamkorlikni kuchaytirish va sivilizatsion xilma-xillik sharoitida umumbashariy qadriyatlarni izlash. Boboxonov yaqin yillardagi asosiy tendensiyalar SHHTni institutsional isloh qilish va yanada kengaytirish bo‘lishini ta’kidladi. Bu tashkilotga yangi funksional xususiyatlar berib, uning global boshqaruvdagi rolini kuchaytiradi.
Tashrif doirasida ekspert, shuningdek, Shanxay siyosiy va yuridik universitetining Yevrosiyo instituti direktori Li Sin hamda Shanxay xorijiy tillar universitetining Shanxay global boshqaruv va mintaqaviy tadqiqotlar akademiyasi direktori, professor Yan Chen bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar SHHT va Yevrosiyo integratsiyasi mavzulari doirasida akademik almashinuv, qo‘shma tadqiqotlar va ekspertlar hamkorligi imkoniyatlariga bag‘ishlandi.
Abbos Boboxonovning forumdagi ishtiroki IXTIning mintaqaviy ekspert tuzilmalarida O‘zbekistonning intellektual ishtirokini mustahkamlash va SHHTning muvozanatli hamda inklyuziv kun tartibini shakllantirishga hissa qo‘shish istagini namoyon etdi.

Аббос Бобохонов принял участие в VI Форуме аналитических центров стран ШОС в Шанхае
12–13 июля в Шанхае (КНР) состоялся VI Форум аналитических центров стран ШОС, в работе которого принял участие и выступил с докладом руководитель Центра азиатско-тихоокеанских исследований ИПМИ Аббос Бобохонов. Мероприятие, организованное Шанхайским политико-юридическим университетом при содействии Китайского института международных исследований и Китайского центра исследований ШОС, собрало около 100 экспертов, учёных и аналитиков из ведущих научных и исследовательских учреждений стран-членов и партнёров ШОС, а также представителей ООН.
В своём выступлении на тему «Развитие ШОС на современном этапе: вопросы трансформации Организации» эксперт представил аналитическое видение эволюции ШОС в условиях глобальной турбулентности. Он подчеркнул, что, вступая в третье десятилетие своего существования, ШОС сталкивается с необходимостью адаптации к трансформирующейся системе международных отношений. Отметив значительное расширение географии организации, охватывающей ныне более 65% Евразийского континента, 44% населения мира и совокупный ВВП на уровне 33 трлн долларов, он подчеркнул, что ШОС становится важным связующим звеном между Азией и другими стратегическими регионами.
Особое внимание в докладе было уделено будущим вехам развития организации: трансформации её институциональной структуры, усилению многостороннего сотрудничества и поиску универсальных ценностей в условиях цивилизационного многообразия. Бобохонов обозначил, что ключевыми тенденциями ближайших лет станут институциональное реформирование и дальнейшее расширение ШОС, что придаст организации новые функциональные характеристики и усилит её роль в глобальном управлении.
В рамках визита эксперт также провёл встречи с директором Института Евразии Шанхайского политико-юридического университета Ли Сином и директором Шанхайской академии глобального управления и регионоведения Шанхайского университета иностранных языков, профессором Яном Чэном. Переговоры были посвящены возможностям академического обмена, совместных исследований и экспертного взаимодействия в рамках тематики ШОС и евразийской интеграции.
Участие Аббоса Бобохонова в форуме подчеркнуло стремление ИПМИ укреплять интеллектуальное присутствие Узбекистана в региональных экспертных структурах и способствовать формированию сбалансированной и инклюзивной повестки ШОС.