12-13-iyul kunlari Shanxayda (XXR) SHHT mamlakatlari tahliliy markazlarining VI forumi bo‘lib o‘tdi. Unda IXTI Osiyo-Tinch okeani tadqiqotlari markazi rahbari Abbos Boboxonov ishtirok etib, ma’ruza qildi. Shanxay siyosiy-huquqiy universiteti tomonidan Xitoy xalqaro tadqiqotlar instituti va SHHT Xitoy tadqiqotlar markazi ko‘magida tashkil etilgan tadbirda SHHTga a’zo va hamkor mamlakatlarning yetakchi ilmiy va tadqiqot muassasalaridan 100 ga yaqin ekspert, olim va tahlilchi, shuningdek, BMT vakillari qatnashdi.
“Zamonaviy bosqichda SHHTning rivojlanishi: Tashkilotni transformatsiya qilish masalalari” mavzusidagi ma’ruzasida ekspert global beqarorlik sharoitida SHHT taraqqiyotining tahliliy ko‘rinishini taqdim etdi. U SHHTning o‘z faoliyatining uchinchi o‘n yilligiga qadam qo‘yayotgani, o‘zgarayotgan xalqaro munosabatlar tizimiga moslashish zaruratiga duch kelayotganini ta’kidladi. Hozirda Yevrosiyo qit’asining 65 foizidan ortig‘ini, dunyo aholisining 44 foizini qamrab olgan va umumiy yalpi ichki mahsuloti 33 trillion dollarni tashkil etayotgan tashkilot geografiyasi sezilarli darajada kengayganini qayd etib, SHHT Osiyo va boshqa strategik mintaqalar o‘rtasidagi muhim bog‘lovchi bo‘g‘inga aylanib borayotganini uqtirdi.
Ma’ruzada tashkilotning kelajakdagi rivojlanish bosqichlariga alohida e’tibor qaratildi: uning institutsional tuzilmasini o‘zgartirish, ko‘p tomonlama hamkorlikni kuchaytirish va sivilizatsion xilma-xillik sharoitida umumbashariy qadriyatlarni izlash. Boboxonov yaqin yillardagi asosiy tendensiyalar SHHTni institutsional isloh qilish va yanada kengaytirish bo‘lishini ta’kidladi. Bu tashkilotga yangi funksional xususiyatlar berib, uning global boshqaruvdagi rolini kuchaytiradi.
Tashrif doirasida ekspert, shuningdek, Shanxay siyosiy va yuridik universitetining Yevrosiyo instituti direktori Li Sin hamda Shanxay xorijiy tillar universitetining Shanxay global boshqaruv va mintaqaviy tadqiqotlar akademiyasi direktori, professor Yan Chen bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar SHHT va Yevrosiyo integratsiyasi mavzulari doirasida akademik almashinuv, qo‘shma tadqiqotlar va ekspertlar hamkorligi imkoniyatlariga bag‘ishlandi.
Abbos Boboxonovning forumdagi ishtiroki IXTIning mintaqaviy ekspert tuzilmalarida O‘zbekistonning intellektual ishtirokini mustahkamlash va SHHTning muvozanatli hamda inklyuziv kun tartibini shakllantirishga hissa qo‘shish istagini namoyon etdi.

Abbos Bobokhonov joined the 6th Forum of Think Tanks of the SCO Member States in Shanghai
On July 12–13, the 6th Forum of Think Tanks of the SCO Member States was held in Shanghai (PRC), where Dr. Abbos Bobokhonov, Head of the Center for Asia-Pacific Studies at IAIS, took part and delivered a report. The event, organized by Shanghai University of Political Science and Law with the assistance of the China Institute of International Studies and the China Center for SCO Studies, brought together about 100 experts, scholars, and analysts from leading scientific and research institutions of SCO member countries and partners, as well as representatives of the UN.
In his speech on “The Development of the SCO at the Present Stage: Issues of the Organization’s Transformation”, the expert presented an analytical vision of the evolution of the SCO in the context of global turbulence. He emphasized that, as it enters its third decade of existence, the SCO faces the need to adapt to the transforming system of international relations. Noting the significant expansion of the organization’s geography, which now covers more than 65% of the Eurasian continent, 44% of the world’s population, and a combined GDP of $33 trillion, he emphasized that the SCO is becoming an important link between Asia and other strategic regions.
The report paid particular attention to future milestones in the organization’s development: the transformation of its institutional structure, the strengthening of multilateral cooperation, and the search for universal values in the context of civilizational diversity. Dr. Bobokhonov noted that the key trends in the coming years will be institutional reform and further expansion of the SCO, which will give the organization new functional characteristics and strengthen its role in global governance.
During his visit, the expert also held meetings with Li Xin, director of the Eurasia Institute at Shanghai University of Political Science and Law, and Professor Yang Chen, director of the Shanghai Academy of Global Governance and Regional Studies at Shanghai International Studies University. The talks focused on opportunities for academic exchange, joint research, and expert cooperation on SCO and Eurasian integration issues.
Dr. Abbos Bobokhonov’s participation in the forum underscored IAIS’s desire to strengthen Uzbekistan’s intellectual presence in regional expert structures and contribute to the formation of a balanced and inclusive SCO agenda.